2015 - 2016

 • 2016-04-23 20.14.51

  Egzamin maturalny 2016

  W sobotę, 23 kwietnia br., odbyły się matury pisemne z języka polskiego. Do egzaminu przystąpiło 28 uczniów. Egzamin maturalny składał się z dwóch części: eseju oraz części sprawdzającej wiadomości literacko-gramatyczne.

   
 • DSC_2163

  a. Msza Graduacyjna

  Przejściem przez drzwi milenijne bazyliki św. Jacka 499 polonijnych maturzystów zaakcentowało swój udział w obchodach Roku Bożego Miłosierdzia. Absolwenci 35 polskich liceów dziękowali Bogu za dar nauki w polskich szkołach sobotnich.

   
 • Pożegnanie 2 - Copy

  b. Pożegnanie Prezesa Pana Kazimierza Kozłowskiego

  Serdecznie dziękujemy naszemu prezesowi Panu Kazimierzowi Kozłowskiemu za długoletnią współpracę, życzliwość, uśmiech, chęć niesienia pomocy i wprowadzanie przyjaznej atmosfery.

   
 • Graduacja sobota

  c.Graduacja sobota

  W sobotę 21 maja uczniowie klas ósmych zakończyli jeden z etapów edukacji w polskiej szkole. Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy do liceum.

   
 • IMG_6282

  d.Graduacja piątek

  20 maja 28 maturzystów uroczyście zakończyło naukę w naszej szkole.Wychowawczyniami klas były panie: Małgorzata Sławińska i Janina Słonina.

   
 • 2016-05-07 18.38.20

  Dzisiaj świętujemy-Parada 3 Maja

  225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nasza szkoła tradycyjnie uczciła udziałem w Paradzie. Hasłem tegorocznej Parady było “1050 lat chrztu Polski”.

   
 • 2016-04-16 11.55.56

  Egzamin VIII klas

  Sprawdzian ósmoklasisty 2016 za nami. Uczniowie VIII klas szkół podstawowych pisali egzamin w dniach 15 i 16 kwietnia.Uczniowie zmagali się z tekstem gramatycznym i tłumaczeniem z języka polskiego na angielski. Trzeba było także napisać esej na temat np.: postać wybitnego Polaka, dlaczego warto odwiedzić Polskę lub wywiad z dzieckiem Sybiru. Egzamin przygotowały wychowawczynie panie: Alicja Nawara i Janina Słonina.

   
 • IMG_6121

  Konkurs na najlepsze wykonanie hymnu polskiego

  Z incjatywy naszych nauczycielek, pań: Alicji Nawary i Haliny Żurawskiej w naszej szkole zorganizowany został konkurs na najlepsze wykonanie hymnu polskiego. Patronat nad konkursem objął prezes szkoły pan Kazimierz Kozłowski. Konkurs połączony był z prezentacją wystawy ,, Symbole naszej historii”. Ta piękna incjatywa miała uświetnić 1050 rocznicę Chrztu Polski.

   
 • 2016-04-23 12.17.27

  Wycieczka do Muzeum Polskiego

  W sobotę, 23 lutego 2016 roku uczniowie klasy 8 pod opieką wychowawczyni Alicji Nawary, pana Wiceprezesa Janusza Dziekana oraz rodziców wzięli udział w szkolnej wycieczce do Muzeum Polskiego.

   
 • 2016-04-02 12.41.20

  Spotkanie z żywą historią

  W ramach spotkań z ciekawymi Polakami w Szkole św. M. M. Kolbe odbyły się lekcje żywej historii, które poprowadziła weteranka II wojny światowej Pani Zofia Biernadska. Swą opowieść opartą o multimedialną prelekcję zatytułowała " Z łagrów do wojska".

   
 • DAR_3861

  Wielka Gala u Matejki

  Sukcesem uczniów naszej szkoły zakończyła się ,, Wielka gala u Matejki”. W sobotę 5 marca został rozstrzygnięty XI konkurs plastyczny organizowany przez polską szkołę sobotnią im. Jana Matejki w McHenry. W grupie wiekowej do lat 7 Michael Kalinowski oraz Kevin Rula w grupie 13-18 lat zdobyli pierwsze miejsca za swoje prace plastyczne.

   
 • IMG_5844

  Wielkanoc - sobota

  ,,Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka radość rośnie w nas". W sobotę pięknie występowała klasa VI, której wychowawczynią jest pani Ewa Skrzyniarz. Piątkowe i sobotnie uroczystości uświetnił swoimi występami zespół Vera, którego choreografem jest pani Barbara Kulesza.

   
 • IMG_5707

  Wielkanoc - piątek

  Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta dla każdego chrześcijanina. Tradycją naszej szkoły są coroczne ,,Śniadania Wielkanocne" połączone ze święceniem pokarmów oraz konkursem na najpiękniejszą dekorację stołu wielkanocnego. Program artystyczny w piątek przygotowała klasa IV, której wychowawczynią jest pani Magdalena Tomczuk.

   
 • IMG_3233

  Rekolekcje Wielkopostne

  4 i 5 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach, które w tym roku wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz. Doktor teologii pastoralnej, rekolekcjonista, kaznodzieja, prałat, kanonik gremialny Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, autor książek o tematyce religijnej.

   
 • IMG_0782

  Ciekawa lekcja w klasie II

  Na lekcji języka polskiego w klasie II uczniowie zapoznali się z legendami polskimi.W trakcie zajęć mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat miast, zabytków i herbów polskich.
  Zainteresowanie uczniów było ogrome. W zwiazku z tym postanowiliśmy rozszerzyć nasze poszukiwania dotyczące herbów polskich.

   
 • IMG_9198

  Lekcja o Fryderyku Chopinie w klasie V

  Uczniowie dowiedzieli się o dzieciństwie małego Frycka, jego zdolnościach i niespotykanym talencie. Na podstawie oglądanego filmu poznali wiele faktów dotyczących jego dorosłego życia. Podczas lekcji słuchali utworów Chopina. Uczniowie przygotowali plakaty.

   
 • untitled - Copy

  Matura z historii Polski w klasie 3 b liceum

  W piątek 19 lutego br. klasa III b licealna przystąpiła do egzaminu maturalnego z historii Polski. Matura w formie pisemnej składała się z testu i części opisowaej. W egzaminie wzięło udział 16 uczniów. Zdający byli dobrze przygotowani i wykazali się wysokim poziomem wiedzy historycznej o Polsce. Dziękujemy Rodzicom, niezastąpionym Mamusiom za przygotowanie smacznego jedzenia i udekorowanie sali.

   
 • IMG_0890

  Studniówka 2016

  W sobotę 30 stycznia bieżącego roku uczniowie klas maturalnych 35 polonijnych szkół wzięli udział w 100 – dniówce, czyli hucznej zabawie przypadającej na 100 dni przed maturą. Tegoroczny bal odbył się w Sali Bankietowej Drury Lane w Oakbrook Terrace.

   
 • 90

  Konkurs szopek krakowskich

  Od lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia Towarzystwo Przyjaciół Krakowa w Chicago organizuje Konkurs Szopek Krakowskich dla dzieci i młodzieży ze szkół polonijnych. Na uczestników konkursu czekały cenne nagrody. Rozdanie nagród odbyło się podczas Opłatka TPK w dniu 12 grudnia w restauracji Lutnia. Uczniowie naszej szkoły z powodzeniem brali udział w tym konkursie.

   
 • IMG_5500

  Jasełka 2015 - sobota

  Natomiast w sobotę publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. W inscenizacji klasy III, której wychowawczynią jest pani Renata Spik-Dąbrowski. Małemu Jezuskowi kolędował również zespół Vera.

   
 • IMG_5439

  Jasełka 2015 - piątek

  Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 18 i19 grudnia 2015 r. w pięknie udekorowanej sali Handzel Center zebrali się wszyscy, aby uczcić ten przedświąteczny czas. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w uroczysty, świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści.
  W piątek pięknie prezentował się zespół Vera, którego choreografem jest pani Barbara Kulesza.

   
 • IMG_3067

  Nasza lekcja geografii w klasie VI

  Poznawanie Polski na lekcjach geografii w polskiej szkole odbywa głównie za pomocą mapy. W klasie VI uczniowie zapoznają się z mapą hipsometryczną Polski i w ten sposób poznają ukształtowanie powierzchni naszego kraju. Używając dowolnych materiałów mają za zadanie wykonać hipsometryczną mapę Polski. Swoje prace prezentują uczniowie klasy szóstej, których wychowawczynią jest Ewa Skrzyniarz.

   
 • IMG_4477

  Ślubowania nadszedł czas

  Rozpoczęcie nauki w polskiej szkole jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Dzieci poznają nowe środowisko, kolegów i nauczycieli. 31 października 2015 roku pierwszoklasiści z naszej szkoły przeżywali tą niezwykłą uroczystość.

   
 • IMG_2410

  Zabawa jesienna

  14 listopada bawiliśmy się na szkolnej zabawie jesiennej. Wszystkim sponsorom, uczestnikom, sympatykom naszej szkoły oraz organizatorom serdecznie dziękujemy.

   
 • IMG_2333 (2)

  Przedstawiciele IPN oddział w Rzeszowie w naszej szkole

  30 października naszą szkołę odwiedzili: dyrektor IPN oddział w Rzeszowie pani dr Ewa Leniart oraz pan Maciej Rędziniak, który przeprowadził prezentację dla uczniów pt. ,, Symbole naszej historii".

   
 • IMG_5307

  Dzień Nauczyciela

  Dzień Nauczyciela nazywany również Dniem Edukacji Narodowej po raz pierwszy w Polsce ustanowiono 27 kwietnia 1972 roku. Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, zainicjowanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w dniu 14 października 1773 roku. W tym dniu w całej Polsce odbywają się uroczyste gale, a dzień jest wolny od zajęć lekcyjnych. W naszej szkole to wspaniałe święto obchodziliśmy 17 października.

   
 • IMG_5276

  Konkurs plastyczny z okazji Dnia Patrona Szkoły

  Do naszej szkoły uczęszcza bardzo dużo utalentowanych dzieci. Potwierdził to konkurs plastyczny, który został przeprowadzony z okazji obchodów święta naszego patrona Świętego Maksymiliana Marii Kolbe.

   
 • IMG_5295

  Dzień Patrona

  17 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona naszej szkoły. Mszę św. celebrował ksiądz proboszcz Tadeusz Dzieszko a program artystyczny przygotowała klasa pani Teresy Parzygnat.

   
 • IMG_2392

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2015-2016

  11 września uroczystą Mszą św., której przewodniczył ksiądz proboszcz Tadeusz Dzieszko, rozpoczęlismy uroczyście nowy rok szkolny 2015-2016.

   
 • IMG_0261 - Copy

  III Targi Szkół Polonijnych pod patronatem ZNP w Ameryce

  4-6 września 2015. Copernicus Center w Chicago. Taste of Polonia. Labor Day Weekend. Zapraszamy!

   
structual image